Sport

PSG defilează în Franța! Parizienii au învins formația lui Ciprian Tătărușanu

• Bookmarks: 5

Paris Saint-Germain a obţinut duminică seara a 20-a sa victorie în 24 de etape din actuala ediţie a campionatului de fotbal al Franţei, impunându-se pe teren propriu, cu scorul de 4-2, în faţa formaţiei Olympique Lyon, la care portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă.

Parizienii au condus cu 3-0, graţie reuşitelor lui Angel Di Maria (22) şi Kylian Mbappe (38), din prima repriză, şi autogolul lui Marcal (47) din debutul părţii secunde a jocului, însă Lyon a revenit şi a reuşit să puncteze de două ori, prin Martin Terrier (52) şi Moussa Dembele (59). Rezultatul final a fost stabilit de Edinson Cavani în minutul 79.

Prin acest succes, PSG a refăcut diferenţa de 12 puncte faţă de Olympique Marseille, care s-a impus sâmbătă pe teren propriu, cu 1-0, în partida cu FC Toulouse, prin golului lui Dimitri Payet (51).