Sport

Dacă România nu merge în Liga Campionilor, a venit Liga Campionilor la noi

• Bookmarks: 7

Partida Atletico Madrid – Chelsea s-a încheiat 0-1, marți seara, în prima manșă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor. Meciul s-a jucat pe Arena Națională, considerată teren propriu pentru madrileni.

Chelsea Londra a reușit marți seara să învingă la limită pe Atletico Madrid, în optimile Champions League.

Cele două echipe și-au împărțit frățește ocaziile de gol în prima repriză, cât una de fiecare. Oaspeții au marcat în repriza secundă unicul gol al partidei, printr-o execuție acrobatică a lui Olivier Giroud, validată doar după consultarea sistemului VAR.

A fost singura ocazie cu adevărat importantă a reprizei, Atletico nenimerind nici măcar o dată spațiul porții, cu cele doar 3 șuturi trimise spre buturile lui Mendy.

Chelsea a câștigat, și a luat o opțiune serioasă în vederea calificării în faza sferturilor de finală.