Lifestyle

Premiile Oscar 2021. Lista completă a nominalizărilor

• Bookmarks: 2


Luni, 15 martie, au fost anunțate nominalizările din acest an pentru ce-a de-a 93-a ediție a Premiilor Academiei Americane de Film.

Cea de a 93-a ediție a Premiilor Academiei Americane de Film va avea loc la 25 aprilie 2021 la Teatrul Dolby din Hollywood, Los Angeles. Vor fi premiate filme lansate în perioada 1 ianuarie 2020 – 28 februarie 2021.

Nominalizările din acest an au fost anunțate în cadrul unei ceremonii online prezentată de actrița Priyanka Chopra Jonas („The White Tiger”) şi soțul acesteia, cântăreţul Nick Jonas.

Lista completă a nominalizărilor la Premiile Oscar:

Cel mai bun film

„The Father”

„Judas and the Black Messiah”

„Mank”

„Minari”

„Nomadland”

„Promising Young Woman”

„Sound of Metal”

„The Trial of the Chicago 7”

Cea mai bună actriță în rol principal

Viola Davis, „Ma Rainey’s Black Bottom”

Andra Day, „The United States vs Billie Holiday”

Vanessa Kirby, „Pieces of a Woman”

Frances McDormand, „Nomadland”

Carey Mulligan, „Promising Young Woman”

Cel mai bun actor în rol principal

Riz Ahmed, „Sound of Metal”

Chadwick Boseman, „Ma Rainey’s Black Bottom”

Sir Anthony Hopkins, „The Father”

Gary Oldman, „Mank”

Steven Yeun, „Minari”

Cea mai bună actriță în rol secundar

Maria Bakalova, „Borat Subsequent Moviefilm

Glenn Close, „Elegia celor bătuți de soartă”

Olivia Colman, „The Father”

Amanda Seyfried, „Mank”

Yuh-Jung Youn, „Minari”

Cel mai bun actor în rol secundar

Sacha Baron Cohen – „The Trial of the Chicago 7”

Daniel Kaluuya, „Judas and the Black Messiah”

Leslie Odom Jr, „One Night in Miami”

Paul Raci, „Sound of Metal”

Lakeith Stanfield – „Judas and the Black Messiah”

Cele mai bune costume

„Emma”
„Mank”
„Ma Rainey”

„Mulan”

„Pinocchio”

Cel mai bun cântec original

Fight for You – „Judas and the Black Messiah”
Hear My Voice – „Procesul celor șapte din Chicago”
Húsavík – „Eurovision Song Contest”
Io Si (Seen) – „Ai toată viața înainte”
Speak Now – „One Night in Miami”

Cel mai bun scenariu adaptat

„Borat Subsequent Moviefilm„
„The Father”

„Nomadland”
„One Night in Miami”
„The White Tiger”

Cel mai bun scenariu original

„Judas and the Black Messiah”
„Minari”
„Promising Young Woman”
„Sound of Metal”
„Procesul celor șapte din Chicago”

Cea mai bună animaţie

„Onward”
„Over the Moon”
„Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”
„Soul”

„Wolfwalkers”

Cea mai bună imagine

„Judas and the Black Messiah” – Sean Bobbitt
„Mank” – Erik Messerschmidt
„Noutăți din lumea largă” – Dariusz Wolski
„Nomadland” – Joshua James Richards
„Procesul celor șapte din Chicago” – Phedon Papamichael

Cea mai bună regie

Thomas Vinterberg – „Another Round”
David Fincher – „Mank”
Lee Isaac Chung – „Minari”
Chloé Zhao – „Nomadland”
Emerald Fennell „Promising Young Woman”

Cel mai bun documentar de lungmetraj

„Colectiv”
„Crip Camp”
„The Mole Agent”
„My Octopus Teacher”
„Time”

Cel mai bun film internaţional

„Another Round” (Danemarca)
„Better Days” (Hong Kong)
„Colectiv” (România)
„The Man Who Sold His Skin” (Tunisia)
„Quo Vadis, Aida?” (Bosnia şi Herţegovina)

Cel mai bun machiaj şi cea mai bună coafură

„Emma”
„Elegie pentru cei învinși”
„Ma Rainey”
„Mank”
„Pinocchio”

Cea mai bună coloană sonoră

Da 5 Bloods – Terence Blanchard
Mank – Trent Reznor, Atticus Ross
Minari – Emile Mosseri
Noutăți din lumea largă – James Newton Howard
Soul – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste

Cea mai bună scenografie

The Father
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Noutăți din lumea largă
Tenet

Cele mai bune efecte vizuale

Love and Monsters
The Midnight Sky
Mulan
The One and Only Ivan
Tenet

2 recommended
comments icon0 comments
0 notes
10 views
bookmark icon

Write a comment...

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *