Social

Noul an școlar, cu proteste

• Bookmarks: 45


Deschiderea anului școlar 2020 – 2021 va debuta cu proteste ale elevilor, avertizează reprezentanții acestora, după ce reprezentanții Guvernului au refuzat dialogul în privința banilor pentru transport.

Reprezentanții elevilor din Constanța, București și Ilfov sunt nemulțumiți că Executivul nu a prevăzut în proiectul de rectificare bugetară alocarea fondurilor necesare pentru asigurarea transportului gratuit către unitățile de învățământ preuniversitar, iar autoritățile continuă să-i ignore.

“Am protestat în fața Ministerului Finanțelor pentru că la rectificarea bugetară nu sunt prevăzuți banii pentru transportul elevilor, cu toate că domnul prim-ministru Florin Cîțu a promis acest lucru, în urmă cu câteva săptămâni, la Constanța. A fost și înregistrat”, a declarat, pentru cotidianul național “România liberă”, președintele Asociației Elevilor din București și Ilfov (AEBI), Ana-Maria Groza.

Secretarii de “stat în birouri”

Reprezentanții elevilor susțin că nu au primit nicio invitație la dialog din partea reprezentanților autorităților.

“Nu avem niciun semn din partea reprezentanților Guvernului. Le vom transmite amendamentele noastre. La Ministerul Finanțelor am cerut să vorbim cu secretarii de stat, ni s-a spus că nu se află în clădire, dar erau acolo”, ne-a mai explicat Groza.

Președintele AEBI spune că vor fi organizate proteste ale elevilor, în luna septembrie, la data debutului noului an școlar.

“Vor organiza proteste mai ample, chiar în ziua deschiderii noului an școlar, dacă autoritățile vor refuza în continuare să țină cont de revendicările noastre. Vom face un anunț”, ne-a mai declarat Groza.

Asociația Elevilor din Constanța (AEC) susține că a primit autorizație din partea Primăriei Capitalei pentru a organiza un protest în Piața Victoriei, pe data de 13 septembrie, cu o zi înaintea debutului anului școlar, așa cum prevede calendarul publicat de Ministerul Educației.

“Am vrut să discutăm cu persoane din minister (not. red. – la protestul de la Ministerul Finanțelor, din data de 17.08.2021), ne-a întâmpinat un domn de la Comunicare, care ne-a spus că nu este nimeni în minister care să poată discuta cu noi. Ulterior, am aflat de la surse din presă că toți secretarii de stat erau în minister, în birouri, ocupați cu orice altceva decât să asigure viitorul elevilor. Vom continua protestele, atât prin manifestări în stradă, cât și prin adrese transmise autorităților. Astăzi (not. red. – joi, 19.08.2021) am primit autorizație de la Primăria Capitalei pentru un protest în Piața Victoriei, în data de 13 septembrie”, ne-a declarat președintele AEC, Ariana Dudună.

Aceasta susține că AEC a depus o sesizare de neconstituționalitate asupra legii bugetului, la Avocatul Poporului.

“A trecut deja o lună de când am depus această sesizare și sperăm să avem cât mai curând o decizie din partea Curții Constituționale, deoarece a mai rămas puțin timp până la începerea școlii”, ne-a mai precizat președintele AEC.

45 recommended
comments icon0 comments
0 notes
429 views
bookmark icon

Write a comment...

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *