
Germania, una dintre țările care a rezistat cel mai bine în fața noului coronavirus, se pregătește să intre în cel de-al doilea val al pandemiei.
Șase dintre cele 16 landuri ale Germaniei Federale vor deschide cursurile școlare chiar în incinta unităților de învățământ, până la jumătatea săptămânii viitoare.
Aceste landuri sunt Mecklenburg-Pomerania Anterioară, Hamburg, Berlin, Brandenburg, Schleswig-Holstein și Renania de Nord-Westfalia, informează, miercuri, Deutsche Welle.
„Toți ne dorim normalitate. Dar suntem într-o situație nu tocmai normală. Suntem deja într-o a doua fază, una de platou”, a declarat Susanne Johna, președintele asociației medicale Marburger Bund, într-un interviu acordat publicației Augsburger Allgemeine.
De exemplu, cel mai populat land al Germaniei, Renania de Nord-Westfalia, obligă elevii și profesorii să poarte măști de protecție începând cu clasa a cincea. În alte landuri ale Germaniei, purtarea măștii este obligatorie numai în afara clasei.
